Warning: file_put_contents(): Only 0 of 7758 bytes written, possibly out of free disk space in /home/xsv/public_html/068.pl/wp-content/plugins/comet-cache/src/includes/traits/Plugin/InstallUtils.php on line 349
Czapka górnika z papieru

postheadericon Jak zrobić czapkę górnika

Nieodzownym elementem galowego munduru górniczego jest czako, czyli wysoka czapka. Często podczas występów z okazji Dnia Górnika dzieci zakładają papierowe czapki, zrobione na wzór tych prawdziwych. Wykonują je samodzielnie lub z pomocą rodziców.

Tworząc czapkę górnika często korzysta się z gotowych wzorów czy szablonów. Pewne elementy można kupić lub znaleźć w Internecie i wydrukować. Ewentualnie można je po prostu odwzorowywać patrząc na gotową czapkę lub jej zdjęcie. Jeśli górnicze czapki robione są przez dzieci podczas szkolnych zajęć, to wówczas nauczyciel mówi oraz pokazuje im krok po kroku co i jak mają robić. Może to być poprzedzone wykonywaniem przez nie rysunków górników ubranych na galowo. Rodzic, który robi czapkę górnicza dla dziecka, które bierze udział w szkolnym przedstawieniu, może skorzystać z porad znajdujących się na różnych stronach internetowych. Chociaż właściwie może również dojść do tego samemu.

Na pewno potrzebny będzie czarny brystol. Prostokątną kartkę trzeba zszyć lub skleić, uwzględniając obwód głowy dziecka. Oryginalne czako ma 12,5 cm, ale nie trzeba być aż tak dokładnym.  W końcu nawet niższa czapka na maluchu będzie wyglądała na całkiem wysoką. Kolejny krok to wycięcie z papieru kolorowego górniczego godła, składającego się ze skrzyżowanych młota i kilofa. Należy je przykleić z przodu czapki. W końcu trzeba zrobić pióropusz. Tego typu ozdoba przy galowych czapkach górniczych jest nawiązaniem do stroju i obyczajów dawnych górników. Nosili oni przy hełmach miotełki, którymi czyścili otwory strzałkowe. Prawdziwy pióropusz powinien być wykonany z kogucich piór. W przypadku ozdoby do czapki z papieru stosuje się bibułę. Najlepiej wybrać kolor zielony, biały, czarny lub czerwony, bo odpowiadają one kolorom prawdziwych pióropuszy. Nawet jeśli czapkę wykonuje dorosła osoba, to warto zaproponować dziecku, aby jej towarzyszyło. Podczas robienie kolejnych elementów czapki można opowiadać maluchowi dlaczego tak wyglądają, co oznaczają itd. Skoro dziecko ma założyć czapkę górnicza na akademię powinno wiedzieć z czym jest to związane.