Warning: file_put_contents(): Only 0 of 7758 bytes written, possibly out of free disk space in /home/xsv/public_html/068.pl/wp-content/plugins/comet-cache/src/includes/traits/Plugin/InstallUtils.php on line 349
Kolorowanki i rysunki związane z Dniem Górnika

postheadericon Rysunki, kolorowanki, ilustracje dla dzieci

Starszym dzieciom opowiada się o różnych rzeczach związanych z polską tradycją czy świętami. Natomiast maluchom przybliża się tego rodzaju rzeczy poprzez pokazywani im ilustracji w książeczkach, podsuwanie odpowiednich kolorowanek czy proponowanie narysowania czegoś.

Właśnie takimi metodami można zainteresować dziecko tematyką związaną z Dniem Górnika. W niektórych szkołach i przedszkolach wykonuje się laurki dla górników. Jeżeli jest to połączone z uczeniem się piosenek i wierszyków barbórkowych, to dzieci często przenoszą ich treści na papier. Powstają wówczas bardzo ciekawe rysunki, które są odwzorowanie tego, jak najmłodsze pokolenie wyobraża sobie pracę w kopalniach. Oczywiście na wielu rysunkach pojawiają się również górnicy ubrania na galowo. Jest to związane z poznawaniem opowieści czy książeczek dotyczących samej Barbórki. Z pewnością nieco większym dzieciom warto opowiedzieć o poszczególnych elementach munduru galowego górnika, które nawiązują do stroju dawnych pracowników kopalń. Często też wykonuje się czapki górnicze. Mogą się przydać podczas akademii. Jeśli natomiast chodzi przede wszystkim o zapoznanie dziecka z wyglądem czapki, można ją pokazać, opowiedzieć o jej elementach, a następnie poprosić by wykonało rysunek czapki górnika.

Dla przedszkolaków dobrym sposobem na poznawanie różnych rzeczy,  jest kolorowanie rysunków przedstawiających odpowiednie scenki, postacie, przedmioty itd. Jeśli chodzi o kolorowanki związane z barbórką, to mogą one dotyczyć zarówno górników w strojach roboczych, z kilofami oraz wagonikami węgla, jak i wystrojonych w mundury galowe. Tego typu kolorowanki można znaleźć chociażby w Internecie. Przed 4 grudnia powinno być ich sporo. Poza tym można też poszukać książeczek o górnikach, które mają ładne ilustracje. Na ich podstawie łatwiej wyjaśnić czym zajmują się górnicy, gdzie pracują, w jaki sposób obchodzą Barbórkę oraz jak się ubierają na co dzień i od święta. Dzieci są bardzo ciekawe otaczającego je świata i lubią dowiadywać się nowych rzeczy. Z pewnością warto pomóc im przybliżyć się do tematów związanych z pracą oraz tradycją górniczą. Dotyczy to nie tylko nauczycieli i przedszkolanek, ale przede wszystkim rodziców.