Warning: file_put_contents(): Only 0 of 7758 bytes written, possibly out of free disk space in /home/xsv/public_html/068.pl/wp-content/plugins/comet-cache/src/includes/traits/Plugin/InstallUtils.php on line 349
Jakie życzenia można złozyć górnikom 4 grudnia

postheadericon Życzenia dla górnika po śląsku

Czwarty dzień grudnia to czas składania życzeń imieninowych Barbarom. Natomiast w tym samym dniu kieruje się miłe słowa do górników, bo obchodzą wówczas swoje święto. Święta Barbara to przecież także ich patronka.

Obchody Dnia Górnika rozpoczynają się uczestnictwem w uroczystej mszy świętej. Po niej odbywa się przemarsz górników w kierunku miejsca, w którym odbywać się będzie akademia. Zasłużone osoby otrzymują medale i szable, a w końcu życzenia. Składane są one przez reprezentantów władz miasta, przedsiębiorstw współpracujących z kopalniami, studentów kierunków powiązanych z górnictwem oraz przez dzieci i młodzież uczące się w pobliskich szkołach. Życzenia ułożone zostają w specjalny sposób, a następnie dzieci starają się je zapamiętać. Dużą przyjemność sprawiają górnikom słowa wypowiadane po śląsku. Dotyczy to zarówno barbórkowych przysłów, jak i życzeń. Najlepiej aby wypowiadało je dziecko znające śląską gwarę. Oto przykłady:

„Niych wom szychta je wesoło,
niych niy poci się wom czoło,
niych tworz wasza ni bydzie brudno,
niych praca ni bydzie trudno,
niych zarobków bydzie wiele,
w dni robocze i niedziele”,

„Górnicy, górnicy w ciymności sjyżdżocie,
Lecz jak do Barbarki świyntyj porzykocie,
Zaro wom słoneczko blyśnie przi robocie.
To je nojważniyjsze, czego dlo wos chcymy.
W dniu waszego świynta tego winszujymy!”.

Po części oficjalnej zaczynają się występy. Gra górnicza orkiestra, ale są również różne programy artystyczne przygotowane przez dzieci i młodzież. Takie przygotowania do Święta Górnika to dobra okazja, żeby przekazać dzieciom nieco informacji na temat pracy górników, ich tradycji, sposobie ubierania, a także oczywiście o ich patronce. W końcu nie każdy maluch wie skąd się wzięła nazwa Barbórka. Jeśli chodzi o naukę tekstów w gwarze śląskiej, to powinno być to szczególnie ciekawe dla dzieci wywodzących się z rodzin rdzennie śląskich. Natomiast na Śląsku występuje w ogóle kilka dialektów tej gwary. Właściwie nawet określenie gwara śląska oznacza zespół gwar. Wielu górników używa słów pochodzących z gwary śląskiej lub nawet mówi po prostu w jednym z jej dialektów.