Warning: file_put_contents(): Only 0 of 7758 bytes written, possibly out of free disk space in /home/xsv/public_html/068.pl/wp-content/plugins/comet-cache/src/includes/traits/Plugin/InstallUtils.php on line 349
Mundur galowy górnika

postheadericon Opis galowego stroju górniczego

Z Barbórką związane są różne przysłowia, wiersze, piosenki, odbywają się wówczas akademie i koncerty, a górnicy zakładają mundury galowe. Są one bardzo eleganckie. Z pewnością każdy górnik chce prezentować się jak najlepiej, ale wygląd jego ubioru nie jest ani trochę przypadkowy.

Górniczy mundur nawiązuje do stroju roboczego noszonego kiedyś przez pracowników kopalni. Czako, czyli wysoka czapka jest nawiązaniem do hełmu, który górnicy zakładali do pracy. Na jej froncie znajdują się skrzyżowane młoty, a właściwie narzędzia, które je przypominają. Posługiwali się nimi dawni górnicy. Mieli też przy sobie miotełki, którymi usuwali kawałeczki węgla z otworów strzałkowych. Nosili je przy hełmie. Nawiązuje do tego pióropusz znajdujący się na galowej czapce górniczej. Kolor pióropusza wskazuje na rangę. Jeśli jest czarny, to znaczy że chodzi o zwykłego górnika. Natomiast dyrektorzy, inżynierowie czy technicy mają białe pióropusze. Z kolei kolor zielony przeznaczony jest dla członków nadzoru. Członkowie górniczej orkiestry noszą czapki z czerwonymi pióropuszami. Często przed Barbórkom dzieci w szkole robią czapki górnicze z tektury, papieru kolorowego, bibuły. Warto opowiedzieć im od razu o znaczeniu kolorów pióropuszy.

Kolejny element munduru galowego, który nawiązuje do dawnego stroju roboczego górników to pelerynka. Obecnie jest ona raczej ozdobą. Kiedyś natomiast pracownicy kopalni nosili pelerynki z kapturem, aby woda cieknąca ze skał nie moczyła ich za bardzo. Paski znajdujące się na klatce piersiowej oraz przy rękawach stroju galowego nawiązują do zakładek służących do przenoszenia lontów i krzesiwa. Dodatkiem do munduru bywa szpada, która niegdyś wręczana była za specjalne zasługi. Obecnie wręcza się też ordery i jeśli górnik je posiada, to powinny zostać przypięte do munduru. Górnicy zakładają też do niego białe rękawiczki. Jeśli jest chłodno mają na sobie czarne płaszcze oraz białe szaliki. Sam strój galowy jest również czarny, natomiast mundury służbowe mają stalowy kolor. Wygląd ubrania zakładanego na obchody Dnia Górnika związany jest więc ściśle z poszanowaniem dla tradycji oraz ciężkiej, a często też niebezpiecznej, pracy jaką wykonywali i wykonują górnicy.