Warning: file_put_contents(): Only 0 of 7758 bytes written, possibly out of free disk space in /home/xsv/public_html/068.pl/wp-content/plugins/comet-cache/src/includes/traits/Plugin/InstallUtils.php on line 349
Laurki, kartki, zaproszenia na Dzień Górnika

postheadericon Wzory barbórkowych laurek, kartek, zaproszeń

Przygotowania do Barbórki dotyczą nie tylko górników, ale także innych osób biorących udział w obchodzeniu tego święta. Są to między innymi dzieci, zwykle ze szkół znajdujących się w niedalekim sąsiedztwie kopalni.

Dzieci, które mają wziąć udział w akademii z okazji Dnia Górnika uczą się związanych z nim wierszy, piosenek, przysłów, a także życzeń, które złożą górnikom. Często wraz z miłymi słowami wręczane są laurki. Maluchy przygotowują je podczas zajęć plastycznych. Nauczyciele przedstawiają dzieciom wzory takich laurek, aby łatwiej było je przygotować. W końcu nawet jeśli na lekcjach była mowa o tym, jak wygląda strój galowy górnika, to nie tak łatwo wszystko zapamiętać, a potem przenieść na papier. Do przygotowania swoich laurek dzieci używają kredek, ale również papieru kolorowego czy bibuły. W związku z tym rysunki górników uzupełnione są często wyklejanymi czapkami z puchatymi pióropuszami.

Oczywiście górnicy otrzymują życzenia i kartki również od dorosłych osób. Jeśli znajomy jest pracownikiem kopalni można przesłać mu 4 grudnia kartkę tradycyjną lub elektroniczną. Wybór jest naprawdę spory. Niektóre z nich są dosyć zabawne, inne zupełnie na serio. Oczywiście najczęściej pojawiającym się motywem jest górnik w stroju galowym. Jednak kartka może przedstawiać po prostu jego zdjęcie lub rysunek, na którym ma śmieszną minę czy postawę. Obecnie coraz mniej osób korzysta z usług poczty polskiej i w związku z tym tradycja wysyłania kartek powoli zanika. Za to chętnie przesyłamy e-kartki. W Internecie można znaleźć sporo serwisów, w których można wybrać i wysłać taka pocztówkę online. Zresztą 4 grudnia warto pomyśleć nie tylko o kartkach dla znajomych górników, ale również dla wszystkich Barbar. Nie jest to konieczne tylko wówczas, gdy czeka nas osobiste spotkanie. Może to być uroczystość barbórkowa. Zdarza się tak, że wcześniej rozdawane są zaproszeni na nią. Warto zadbać o to, żeby były naprawdę ładne. Zazwyczaj są otwierane. Na pierwszej stronie jest napis „Barbórka” oraz jakaś dekoracja, na przykład herb górników, a wewnątrz informacja kiedy i gdzie odbędzie się uroczyste spotkanie.